Bank Asya Swift Kodu

Bankaların ve finans kuruluşlarının, dünya genelinde sağlıklı ve güvenli işlemler yapabilmeleri adına bir takım güvenlik sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemlerden başlıcası ve yaygın şekilde kullanılan olanı ise, Swift kodunun merkezde olduğu Swift sistemidir. Bu noktada Swift kodu, oldukça kullanışlı ve güvenli bir sistemin temel direği olarak karşımızda yer almaktadır.

Swift kodları, bankaların özelinde tanımlanan ve finans kuruluşlarına finansal ve kurumsal açılardan kimlik kazandıran bir sistemin temel yapı taşları olarak gözümüze çarpmaktadır. Swift kodu, her anlamda rahatlıkla kullanılan bir kodlar bütünüdür.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Dünya standartlarındaki ölçütler ile oluşturulan Swift kodları, çoğu ülkede 8 haneli kodlardan oluşsa da, kimi ülkelerde 11 hanelere kadar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, ülkemizde ise 8 hane ile kullanılan Swift kodları, her bankaya özel şekilde tanımlanmaktadır.

Bu şekilde benzersiz kodlar yaratılmakta olup, bankalara kimlik kodları kazandırılmaktadır. Kodun oluşumu oldukça basittir. Bankaya ait kısaltma, ülke kısaltması ve şube kısaltması bir araya gelerek swift kodu ortaya çıkarılmış olmaktadır.

Bank Asya Swift Kodu

Her bankanın olduğu gibi, uluslararası para transferleri ve çeşitli gönderimlerde kullanılan Bank Asya’nın da kendine ait bir Swift kodu bulunmaktadır. ASYATRIS şeklinde kendini gösteren bu kodun ilk 4 hanesi banka kısaltmasını, sonraki iki hanesi ülke kısaltmasını, son iki hane ise ilgili şube kısaltmasını işaret etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Bank Swift Kodu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ