Aynı banka içinde yapılan para transferi EFT midir? Havale midir?

  Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte para transferi yapmak daha kolay bir hal aldı. Para transferlerini banka gişelerinden yapabileceğiniz gibi akıllı telefonunuzdan ve ya internetten de zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Para Transferini kolaylaştıran 2 işlemden bahsedelim: EFT ve havale.

  EFT: Elektronik Fon Transferi yani kısaca EFT olarak anılan işlem internet üzerinden kurumlar ve bireyler arasında para alış verişini gerçekleşmesini sağlamaktadır. EFT işlemi farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında ki para transferi için kullanılır. Bir bankadan başka bir bankada ki hesaba gönderdiğiniz para, öncelikle TCMB kontrolü altında bulunan onay sisteminden geçtikten sonra göndermek istediğiniz diğer bankadaki hesaba geçer.  Bu işlemi bizzat banka şubesinden gerçekleştirebileceğiniz gibi internetten de gerçekleştirebilirsiniz. Resmi tatiller haricinde hafta içi 8:00 – 17:00 saatleri arasında bu işlemi yapabilirsiniz. İnternet üzerinden, bu saatlerin dışında yapılmış olan işlemler bir sonra ki güne aktarılır.

Havale: Havale işlemi aynı banka içerisinde olan para transferlerine verilen isimdir. EFT’den farkı aynı banka içerisindeki hesaplar arasında gerçekleşmesidir. Havale yapılırken TCMB kontrolü altında bulunan onay sisteminden geçmesine gerek yoktur. Banka kendi kontrolü altında işlemi gerçekleştirir. Havale işlemi EFT’ye nazaran biraz daha uzun süren bir işlemdir.

EFT ile Havale sistemleri arasındaki farklar ise; EFT havaleye göre daha kısa sürede gerçekleştirilir. Havale işleminde istenilen bilgiler EFT’ye göre daha fazladır ve bu sebeple işlem biraz daha uzun sürebilir. EFT ücreti daha pahalıyken havale işlemleri daha az bir ücrette ve ya ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Farklı bankalar arasındaki para transferine EFT, aynı bankada bulunan iki farklı hesap arasında gerçekleşen para transferine havale denir.

 

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Hesaplama başlıklı makalemizde Değişken Faizli Kredi ve Konut Kredisi ile Mortgage Arasındaki Fark hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ