ATM Bankamatik Kredi Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Banka hesabı bulunan bireyler genel olarak nakit ihtiyaçlarını ATM’ler aracılığı ile karşılamaktadırlar. Bankalar bünyelerinde hesap açtıran müşterilerine işlemlerini bankamatik aracılığı ile daha kolay bir şekilde halledebilmeleri için adlarına düzenlenmiş ATM kartlarını vermektedirler. Bazı sebeplerden dolayı ATM’ler kredi kartlarını ya da bankamatik kartlarını yutabilmektedir.

ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM kartınızı yuttu ise ilk olarak bunun birkaç nedeni olabileceğini bilmeniz gerekir. Bu sebeplerden biri hesabınıza banka tarafından konulan blokelerdir. Genel olarak bankalara olan borçlardan ötürü hesaplarınıza bloke konulabilmektedir. Hesaplarınıza bloke konulması halinde söz konusu hesapları kullanımınız her şekilde engellenmiş olur. Şayet sizinde bu tarz bir borcunuz bulunuyorsa atm kartınız bu sebeple bankamatik tarafından tutulmuş olabilir. Bu sebeple kartınıza el konulduysa sizin yapabileceğiniz bir şey ne yazık ki yoktur. Banka ile görüşseniz dahi kartınızı geri alamazsınız.

Banka kartınıza el konulmasının bir diğer sebebi ise ATM’lerin arızalı olmasıdır. ATM’lerde teknik arızalar pek sık görülmese de çok nadir olmakla birlikte meydana gelebilme ihtimali olan bir problemdir. Teknik arızalardan kaynaklanan bir sebep ile kartınızın ATM’de kalması halinde yapmanız gereken tek şey banka yetkilileri ile görüşerek durumu anlatmaktır. Kullanmış olduğunuz ATM bir banka şubesine ait ise işiniz oldukça kolaydır. Durumunuzu söz konusu şubedeki görevlilere anlatarak kartınızın ATM’den çıkarılıp size geri verilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak banka çalışanlarından kartı talep edebilmeniz için söz konusu kartın sizin adınıza olması gerekmektedir. Çünkü banka görevlileri kartınızı teslim etmeden önce sizden kimlik isteyerek gerekli kontrolleri yaptıktan sonra kartı size iade edeceklerdir.

Başka Birine Ait ATM Kartını Yutturmanız Halinde

Bu durum ile karşılaştığınızda sizin yapabileceğini herhangi bir şey ne yazık ki yoktur. Çünkü bankalar bankamatik ve kredi kartlarını sadece kartların sahiplerine teslim etmektedirler. Bir yakınınızın ya da aileden birinin kartını ATM yuttuysa kartın sahibine haber vererek söz konusu bankamatiğin ait olduğu şubeye gelmesini isteyebilir ya da bankanın telefon bankacılığı yetkilileri ile görüşerek durumu izah etmesini sağlayabilirsiniz.

Bankamatiğin kartınıza el koyması durumunda banka yetkilileri ile görüşerek hesaplarınıza bloke koydurmadan bankamatiğin başından ayrılmayın. Çünkü bazı kötü niyetli kişiler bankamatiklere bir takım düzenekler yerleştirerek kartınıza el koymaktadırlar ve siz bankamatiğin başından ayrıldığınız anda hesabınızdaki tüm parayı kullanabilirler. Bu sebeple dikkatli olmaya ve hesaplarınızı bloke ettirmeden ayrılmamaya dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ