Asgari Ücretli Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar kredi olanağı sağlarken mutlaka gelir belgesi istemektedirler. Gelir belgesi istenmeyen kredilerde bile kişinin maddi ve mesleki durumunu belgeleyen birtakım dökümanlar gerekir. Çünkü bankaların kredi verirken temel amaçları verdikleri miktarı geri alabilmektir. Bu yüzden kredi sağladıkları kişilerin bu krediyi geri ödeyebileceğinden emin olmaları gerekir.  Maaşla çalışan kişiler aldıkları son maaşa ait bordroyu bankaya teslim ederek kredi alırlar. Asgari ücretle kredi almak bu bakımdan bazı dezavantajlara sahiptir.

Asgari Ücretle Kredi Çekmek Mümkün Mü?

Öncelikle bu konuda yasal bir engel olmadığını belirtmek gerekir. Kredi ve bankacılık yasalarında asgari ücretle çalışan kişilerin bankalardan kredi çekmelerinde bir sakınca görülmemektedir. Ancak bankaların bazı politikaları bu konuda engel teşkil etmektedir. Çünkü bankalar elde edilen gelirin %60’ı ile 70’i arası bir miktarda kredi vermektedirler. Gelir belgesi istenmesinin temel sebeplerinden biri budur. Kredi miktarı, kişinin ödeyebileceği orana göre belirlenmektedir. Bu bakımdan asgari ücretle çalışan kişilerin gelir düzeyleri düşük bulunup taleplerinin reddedilmesi mümkündür.

Asgari Ücretli Nasıl Kredi Çekebilir?

Elbette asgari ücretle çalışan bir kişinin kredi çekmesi imkânsız değildir. Öncelikle kişinin ikamet etmekte olduğu ev kendisinin ise kredi alması kolaylaşacaktır. Bununla birlikte kredi başvurusu yapan kişinin bu krediyi belli bir sürede geri ödeyebileceğini çeşitli belgelerle temin etmesi gerekir. Eğer kredi için başvuran kişi kira geliri gibi başka bir gelire sahipse başvuruyu bu gelir üzerinden yapması daha garantili olacaktır. Bununla birlikte düşük miktarlarda kredi başvurularında daha yüksek bir şansa sahip olunacağını söylemek de mümkündür.

Çekilebilecek Kredi Miktarları Nelerdir?

Asgari ücret 2015 Ocak-Haziran arasında 949,07 ile 1012,15 gibi miktarlar arasında değişmektedir. Bu yüzden krediye başvuracak kişilerin aylık ödeyebilecekleri vade tutarlarını hesaplamaları gerekir. Bankalar asgari ücretle çalışan kişilere 5000 TL’ye kadar kredi sağlayabilmektedir. Bununla birlikte eğer ücretten SGK primleri gibi primler kesiliyorsa bankaya yansıyan miktar düşük olacak bu durum da asgari ücret ile kredi almanın önünde engel teşkil edecektir. Bununla birlikte kredi almak isteyen kişilerin işyerlerinden SGK kesintisini dâhil etmeden maaşlarını yüksek gösteren belgeler aldıkları tespit edilmişti. Ancak bu uygulamanın açığa çıkmasından sonra bankalar asgari ücretle kredi başvurusu yapan kişiler için SGK’yı arayarak bilgi almaktadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretli Ev Kredisi Çekebilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ