Asgari Ücretli Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Konut kredileri son zamanlarda gittikçe yaygınlaşmaktadır. Özellikle Mortgage sistemi ev sahibi olmak isteyen kişiler için ciddi anlamda avantaj sağlamaktadır. Eskiden ev sahibi olmak için ciddi bir miktarda toplu paraya sahip olmak gerekirken Mortgage sistemiyle kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür. Ev ücreti belli bir takside bölünerek, her ay bütçeye uygun bir miktar ödenerek ev alınabilir.

Ancak konut kredisinin de bazı koşullara sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bu kredi sağlanırken kişinin gelir seviyesi gibi bazı koşullara bakılmaktadır. En önemli husus konut kredisi alan kişinin bu krediyi geri ödeyebilecek olmasıdır. Bu durum asgari ücret alan kişinin konut kredisi alabilmesi konusunda bazı soru işaretleri yaratmaktadır.

Asgari ücret ile çalışan kişinin konut kredisi almasında yasal olarak herhangi bir sakınca mevcut değil. Ancak belli bir gelir seviyesinin altında bu taksitleri ödemek zor olabilir. Bu durumda maaşınızın kredi kullanmak için yetip yetmeyeceğine dikkat etmeniz gerekecektir. Ev kredisi kullanabilmeniz tamamen alacağınız evin değerine ve kullanmak istediğiniz kredi tutarına bağlıdır.

Hangi Şartlarda Ev Kredisi Alınabilir

Bankaların ev kredilerinde ve diğer kredilerde bazı politikaları bulunmaktadır. Bankalar kredi sağlarken kişinin bu miktarı geri ödeyebileceğinden emin olmak isterler. Bu yüzden gelir belgesi talep eder ve kişinin gelir seviyesini, SGK’daki prim durumunu incelerler. Eğer kişinin kredi taksitlerini ödeyebilecek miktarda gelire sahip olduğu tespit edilir ve kredi taksitleri kişinin aylık gelirini, maddi durumunu sarsmayacak düzeydeyse kredi almak mümkün olacaktır. Önemli olan konut almak için kullanacağınız kredi tutarıdır. Bununla birlikte ev sahibinin evi satarken krediye uygun olduğunu belirtmiş olması da önemlidir. Eğer kullanmak istediğiniz kredinin tutarı aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarını aşıyorsa bu durum kredi almanızı zorlaştıracaktır.

Bununla birlikte kredi notu da bu kredinin kullanılmasında belirleyici bir etkendir. Eğer kredi notunuz kredi vermeye uygun bir seviyedeyse ve kara listede değilseniz kredi almanız kolaylaşacaktır. Bununla birlikte aylık gelirinizi zorlayacak miktarlarda kredi almamaya özen göstermeniz gerekir. Banka bu konuda kredi sağlasa bile ileride sorun yaşamamak için buna dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Finansbank Ek Hesap başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ