Arefe günü bugün bankalar kaça kadar açık?

Bayram tatilinin idari izinle birleştirilerek 9 güne çıkartılması bir çok kamu kurumunun 21 Eylül pazartesiden itibaren 9 gün sürecek bayram tatiline girmesine neden oldu.Ancak idari izin idari yönetim biriminin karar verdiği bir izin olduğu için bankalarda kamu kurumu olarak sayılmadığından ötürü banka personellerinin izinleri 23 Eylül arefe gününde itibaren başlayacak.

Arefe günü resmi olarak yarım gün izin kullanılan bir gündür.İdari izin kapsamında izin verilmeyen bankalar 23 Eylül arefe günü yarım gün hizmet vereceklerdir.Yarım günden kasıt bankanın hizmet vermeye başladığı saat itibariyle değişiklik gösteriyor olsa dahi resmi tatil başlangıcı öğlen 12:30 olduğundan bankanın açıldığı saat itibariyle çalışma saatinin yarısı alınmamaktadır.resmi tatilin başlama saati 12:30 olduğu için bankaların tamamı 12:30 itibari hizmeti sonlandıracaklardır.

Bankaların 12:30’da kapanıyor olması özellikle para transfer işlemlerinde dakiklik gerektiriyor.EFT işlemlerinde paranın transferi işlem akışlarına bağlı olduğundan ötürü gönderilecek paraların sabah erken saatlerde hatta bir gün öncesinden emir verilerek gerçekleştirilmesi işlem yoğunluğunu ve gecikmeleri önleyecektir.

Banka şubelerinde de yoğunluğun önlenebilmesi için erken saatlerde gidilmesi işlem sırasının gelmemesi gibi bir durumu ortadan kaldıracağından bu yönde hareket edilmesi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kurban bayramında bankalar açık mı? başlıklı makalemizde bankalar ne zaman açılacak ve bankalar pazartesi açılacak mı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ