Arbitraj (Arbitrage) Nedir?

 

Finans piyasalarında sıkça kullanılan kazanç araçlarından birisi olan arbitraj, iki farklı merkez arasındaki kur farkından yararlanarak risk almadan para kazanma şeklidir. Son yıllarda finansal anlamda çok sayıda kişinin bu şekillerde para kazanmaya çalıştığını görmekteyiz. Yatırımcı, arbitraj için öncelikle düşük maliyetli bir malı piyasadan ucuz olarak alır. Almış olduğu bu malı farklı bir piyasada eş zamanlı olarak daha yüksek fiyattan satar. Burada herhangi bir risk faktörü bulunmamaktadır. Bu nedenle getirisi de iyi olmaktadır. Genellikle arbitrajın ortaya çıkması için anlık olarak arz ve veya talebin oluşarak piyasalardaki dengenin bozulması gerekmektedir. Spekülasyondan en büyük farkı bu işlemlerde herhangi bir risk olmamasıdır.

Genel olarak yapılan tüm arbitraj işlemleri an itibari ile gerçekleştirildikleri için işlemler spot piyasalarda yapılmaktadır. Ancak daima spot piyasalarda yapıldığını söylemek yanlıştır. Yani ticari değer sahibi olan bir malın o anki fiyatı ve vadeli işlem fiyatı arasında meydana gelen fark da arbitraj oluşmasına bazı durumlarda imkan sağlamaktadır. Bu durumda da malın teorik olarak hesaplanan fiyatı ile olması gereken vadeli fiyatı arasında belirli miktarda fark meydana gelmektedir.  Yatırımcılar genellikle arbitraj yapabilmek için uğraşmaktadırlar. Çünkü arbitraj yaparak ciddi paralar kazanabilmektedirler. Arbitraj yapıp para kazanmak isteyen yatırımcılar piyasaları anlık olarak takip etmektedirler.

Örnek ile açıklamak gerekirse Ankara piyasasına doların 2 TL. üzerinden satıldığını var sayalım. İstanbul piyasasında ise doların 2.20 TL üzerinden satıldığını düşünelim Bu durumda yatırımcılar Ankara piyasasında 2 TL ye satılan doları alarak anında İstanbul piyasasında TL çevirirler ve bu anlık işlem üzerinden aradaki fark kadar karı ceplerine koymuş olurlar.

İşte arbitraj ile para kazanmak bu kadar kolaydır. Özetlemek gerekirse arbitraj sürekli olarak takip gerektiren ve birçok piyasaya hakim olunması gereken bir konudur. Sürekli takip sayesinde arbitraj yatırımcılara sık sık oldukça ciddi paralar kazandırabilmektedir. Arbitraj yalnızca dövizde değil altın, hisse senedi gibi birçok alternatif üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca yalnızca ülke sınırlarında değil örneğin Amerika’dan aldığınız doları da Türkiye’de TL. ye çevirip kazanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Açık Piyasa İşlemleri – APİ Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ