Altın Piyasası Saat Kaçta Açılıyor?

İnsanlar, ellerindeki birikmiş olan üç beş kuruşu, kıyıda köşede çeşitli yatırım araçlarına yatırarak, ileride ihtiyaç duyulan zamanlar için saklarlar. En bilindik ve en eski yatırım araçlarından biri ise altındır. Altın piyasası, yüzyıllardır canlılığını ve önemini korumaktadır. Zaman zaman yükselen, zaman zaman düşen ve hareketinin daim olduğu bu piyasa, her zaman için yatırım enstrümanları arasında yerini almaktadır.

Altın, kültürümüz açısından da önemli bir finans aracıdır. Daha çok paranın elde tutulması ve gereksiz harcanmaması için kullanılan, geleneksel bir yatırım unsuru olan altın, dünya çapındaki şirketler ve kişiler tarafından da kullanılmaktadır.

Günümüzde altın, takı gibi kullanımlarından ziyade olarak, daha çok yatırım enstrümanı niteliğinde kullanılmaktadır. Geleneksel yöntemlerde, kuyumculardan alınan altının ya da altından yapılma eşyaların ve takıların yastık altında saklanması söz konusu iken, modern dünya ve bilişim sektörü kapsamında, özellikle de internet şubelerinin ve cep bankacılığının geliştiği ve yaygınlaştığı günümüzde, fiziki altın talebinin yanında sanal altın uygulamaları da sıklıkla tercih edilen yatırım araçlarından biri haline gelmiştir. Peki, altın borsası, altın piyasası ya da altın alım ve satım işleri, saat kaçta açılış yapmaktadır?

Altın Piyasası Ve Kullanım Saatleri

Altın yatırım aracı, dünya genelinde bazı kriterler ışığında kullanılmaktadır. Öncelikli olarak, piyasanın açılış ve kapanış saatleri, bu doğrultuda belirleyici unsur olmaktadır. Aslında sürekli canlı olan, bir piyasa kapandığında bir diğer açılan ve fiyatlandırmaların gece boyu dinamik kaldığı altın piyasasında, ülkemiz adına açılış saatinin sabah seansı 09:30 – 09:40 arası seans öncesi ve 09:45 – 13:00 arası ilk seans olarak yapılır. Öğleden sonra seansı 15:00-17:15 saatleri arasında gerçekleştirilir.

Kapanışın Ardından Altın Almak Ya Da Satmak

Altın piyasasının saatleri geçmesine rağmen, bu konudaki yatırımlarını sürdürmek isteyen kişiler ise, normal fiyatlardan farklı olacak şekilde yatırım yapmaktadırlar. Yani, bankalar altın alım ve satımının saatleri bittikten sonra, altın ticaretini durdurmak yerine, kendilerini garantiye alacak yüksek altın satışları ve düşük altın alımları prensiplerini devreye sokarlar. Bu da demektir ki, kapanış saatinden sonra aldığınız altın, normal değerinden pahalıya satılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Acil Para Nasıl Bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ