Alternatif Bank Swift Kodu

Finans sektörü, her geçen gün güvenlik önlemlerini artırarak işlemler yapılmasını sağlayan sistemleri denemeye, kullanmaya ve teşvik etmeye devam etmektedir. Yıllardır kullanılan ve bir çeşit finans kuruluşu kimliklendirmesi işlemine yarayan Swift sistemi de, bu güvenlik ve tanımlama sistemlerinden birini ifade etmektedir.

Swift kodları, söz konusu sistem içindeki hayati unsurları oluşturmaktadır. Bu şekilde hayat bulan, yurt dışına para aktarımı ve fon transferi gibi günlük hayatta özellikle şirketler açısından kullanılmasına oldukça sık rastlanan Swift kodları, hatasız ve güvenli işlemler yapabilmek için oldukça gereklidir.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Swift kodları, standart bir oluşum şekline sahiptirler. Dünya genelinde, kimi ülkelerde 11 hane şeklinde de kullanılabilen bu kodlar, ülkemizde temel olarak 8 haneden oluşmaktadır. Swift kodunun oluşumu sırasında, ilk 4 haneyi bankaların kısaltma kodları almaktadır. Bu şekilde başlayan Swift kodu, sonraki iki hanede bulunan ülke kısaltması ile devam etmektedir.

Ülkemizin kısaltması, bilindiği üzere TR şeklinde kendine yer bulmaktadır. Swift kodunun son iki hanesinde bulunan harfler ise, söz konusu bankanın ilgili şubesini kısaltan ve bu şubeyi işaret eden kısaltmadan oluşmaktadır. Bu sayede Swift kodu tamamlanmış ve kullanıma hazır olmaktadır.

Alternatif Bank Swift Kodu Nedir?

Yurt dışı ile para transfer işi olan kişilerce kullanılan Alternatif Bank, Swift kodu olarak ise ALFBTRIS göstergesine sahiptir. Banka, bu kod ile işlemlerini yürütmektedir.

Bir önceki yazımız olan Albaraka Türk Swift Kodu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ