Alış Satış Farkı Nedir?

Çok uzun dönemlerdir devam etmekte olan ve hiç şüphesiz ki günümüzde de yatırımcıların birbirinden farklı araçlar yardımı ile yaptıkları yatırım ve işlemlerden beklentileri her zaman kar etmektir. Daha yalın bir anlatım ile tüm yatırımcılar en ana hali ile söz konusu karı alış – satış farkı arasında meydana alan oran sayesinde elde etmektedirler. Bütün ticaret yaşamında da durum böyledir.

Kolay bir örnek ile açıklamak gerekirse bir tüccar 20.-TL’ye almış olduğu bir ürünü 25.-TL’ye satar. Arada meydana gelen 5 TL.’ye denk gelen alış satış farkı da o tüccarın söz konusu ürün üzerinden yaptığı karı ifade etmektedir. Finansal piyasa üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerde bireylerin yapacakları alım satımlar üzerinden kazanç elde edebilmeleri mantığı yer almaktadır. Piyasalardaki tabiri ile bid – ask spread olarak adlandırılan bu kavramların herkes tarafından tam ve eksiksiz olarak algılanabilmesi için ilk olarak piyasalarda mevcut olan ana çalışma mantığının tam olarak kavranması oldukça önemlidir.

Arz – Talep

Tüm ekonomi piyasalarında işler hiç şüphesiz ki arz ve talep ilişkisi etrafında gerçekleştirilmektedir. Örneğin avroya yatırımcıların taleplerinin yüksek olması durumunda avrodaki artışta ona paralel olarak diğer paralara oranla çok daha fazla olacaktır. Spread olarak adlandırılan alış – satış farkı da bu şekilde belirlenen bir kavramdır. Avroyu satın alan bir yatırımcı alım yaptığı fiyat ile satış yaptığı fiyat arasında meydana gelen fark rakamından kazanç elde etmektedir.

Arz talep olayında oldukça düzgün bir artış gösteren pozisyonlar da spread aksine çok daha az olur. Normal olarak getirisi bulunsa dahi aradaki farkın çok düşük olması durumunu bir örnek yardımı ile daha açık ifade edelim. Öncelikli olarak avroyu örnek olarak verelim. Bir yerde avroya gösterilen talebin çok fazla olması beraberinde avronun oldukça kolay bir şekilde alınarak satılabilmesini sağlamaktadır.

Oldukça kolay bir şekilde elden çıkarılabilme şansı bulunan avro bu sebep ile yatırımcıya fazla bir kar getirmemektedir. Bu sebeple de avronun getirisi oldukça ufak olarak kalır.  İşte alım – satım mantığının işleyişi de bu paralel de devam etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Alım Opsiyonu Nedir? başlıklı makalemizde Opsiyon Sözleşmesi Ne Demektir ve Opsiyon Türleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ