Akreditif Nedir?

Dış ticarette sıklıkla kullanılan ödeme alternatiflerinden birine verilen isim akreditiftir. Söz konusu ödeme yöntemi seneler içerisinde ticaretin boyut değiştirmesi ile birlikte, özellikle farklı ülkelerde bulunan satıcı ve alıcıların karşılıklı olarak kendilerini güvence altına almak gereksinimi duymaları sebebi ile ortaya çıkmıştır. Yazımızdan kolaylıkla akreditif nedir ve süreci nasıl işler öğrenebilirsiniz.

Akreditif Nedir?

Ticaret hepimizin bildiği gibi alıcı ve satıcı için farklı riskler barındırmaktadır. Alıcılar için söz konusu risk malları teslim alıp alamayacakları, satıcılar için ise mal bedellerini tahsil edip edemeyecekleridir. İşte bu aşamada devreye giren akreditif ticarette her iki tarafı da garanti altına alan ve her iki tarafın da sorumluluklarını tam zamanında yerine getirmelerini sağlamakta olan bir ödeme alternatifidir. Kısaca tanımlamak gerekirse akreditif sayesinde alıcı bir bankanın aracı olması ile satıcıya malların tutarını ödeyeceğini garanti eder ve satıcı da söz konusu garantiye karşılık olarak malları sözleşmeye tamamen uygun olarak, zamanında ve eksiksiz olarak teslim etmeyi taahhüt eder.

Akreditifi açtıran taraf olan alıcı için akreditif bir ödeme aracı olarak görülürken bankalar için ise müşterileri adına ödeme garantisi verdikleri için gayri nakdi yani nakit olmayan kredi olarak değerlendirilmektedir.

Akreditif Nedir?

Akreditif Nedir?

Akreditifin Tarafları Kimlerdir;

 

Akreditif gelen olarak dört taraflı olan bir işlemdir.

 

İthalat Yapan (Amir); Akreditifi işlemini açan taraf yani alıcı amir olarak adlandırılmaktadır. Satıcı ile yaptığı mal alım anlaşmasına istinaden uygun şartlarda akreditifi açmak adına bankasına talimat vermektedir.

Amir Banka; Alıcı tarafın başvurusu doğrultusunda akreditifi işleme koyan bankadır. İhracatçının tüm belgeleri eksiksiz olarak vermesi halinde akreditif bedelini ihracatçı adına ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.

İhracatçı (Lehtar); Satıcı taraftır. Alıcı ile arasında yaptığı sözleşme şartlarını yerine getirdiği ve tüm gerekli belgeleri ibraz ettiği zaman tarafına banka aracılığı ile akreditif ödemesi yapılır.

Muhabir Banka (Lehtar Bankası);  Amir banka lehtar adına akreditif işleminin açıldığını ve söz konusu akreditifin şarlarını lehtara muhabir bir banka aracılığı iletmektedir. Muhabir bankanın tek yükümlülüğü ihbarda bulunmaktadır. Bu süreçte akreditifin ihbar edilmesi ve ibraz edilmiş olan tüm belgelerin incelenmesi ve bazı durumlarda da akreditifin teyidi gerekmektedir. Söz konusu üç işlem tek bir banka tarafından yapılabildiği gibi farklı bankalar ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Adios Kart Kampanyaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ