Akbank Swift Kodu

Uluslararası fon ve para transferlerinde, finans kuruluşlarına özelleştirilmiş şekilde, her bankanın ayrı tarzda bir SWIFT kodu bulunmaktadır. Çünkü, yurt dışından yapılacak bir para transferi, ya da yurt içinden yurt dışına gönderilecek bir döviz meblağı, karşı taraftaki yetkiliye banka ismi ile değil, bankanın kendisine özel olan SWIFT kodu ile gitmektedir. Bankalar ve finans kuruluşları, temelde bu mantık üzerinden hareket etmektedirler.

Swift Kodunun Önemi Nedir?

Uluslararası finans işlemlerinde özellikle gereksinim duyulan bu tür kodlar, bankanın özelinde tanımlı olması sebebiyle, güvenlik açısından oldukça mantıklı işlerden biri olmaktadır. SWIFT kodu ile para transferi mümkün mertebe güvenlikli ve hızlı olurken, kodun kullanımı da dünya genelinde yaygındır.

Akbank Swift Kodu Nedir?

Ülkemizin önemli bankalarından Akbank, yurt dışına para gönderme ve yurt dışından para alma konusunda sıklıkla başvurulan finans kuruluşlarından biri olmaktadır. Bu nedenle de, Akbank SWIFT kodu oldukça önemli bir kod olarak hem firmalarca, hem de ticaretle ya da bireysel kullanımda bu koda ihtiyaç duyan kişilerce bilinmektedir.

Akbank’ın SWIFT kodu, AKBKTRIS şeklinde oluşmaktadır. Bu kodu analiz ettiğimizde ise, baştaki 4 hane olan AKBK’nın banka adını temsil ettiğini, sonraki TR kısaltmasının ülkemizin kısaltması olduğunu ve sondaki IS kodunun şube ile ilgili olduğunu görebilmekteyiz. Sürekli olarak kullanabilen bu kod aracılığı ile, her türlü para transferi işlemi yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hibe Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ