Açık Mektup (Open Letter) Nedir?

 

Her alanda resmi başvurular yapmak ve kurumlara hitap edebilmek için bazı metin türleri bulunmaktadır. Başvuruları belli formatlarda yapmadığınız sürece geçersiz sayılacak, metindeki istek ve öneriler dikkate alınmayacaktır. Açık mektup, herhangi bir düşünceyi savunmak amacıyla resmi kurumlara yazılan veya onlara hitaben basın organlarında yayınlanan metinlere verilen isimdir. Ancak bu metinler sadece mektubu yazan kişiyi değil, geniş kitleleri ilgilendirirler. Resmi bir dille kaleme alınan bu mektuplar, belli bir kitleyi ilgilendiren meseleler hakkında görüş bildirmek, bir tez sunmak amacıyla yazılırlar.

            Açık Mektubun Ekonomideki Önemi

Bilindiği gibi Merkez Bankası ve Hükümet arasındaki fikir alışverişleri genellikle şeffaf olmaktadır. Merkez Bankası ekonominin gidişatı için hükümete açık mektup gönderir. Bu mektuplar zaman zaman çeşitli yayın organlarında yer alabilir, çünkü Merkez Bankası hükümet ile olan ilişkilerinde şeffaf olmalı ve hesap verebilecek durumda olmalıdır. Açık Mektup sadece hükümet veya başka bir kurumla iletişim için yazılan bir metin değil, aynı zamanda kamuoyunun bilgilenebilmesi için yazılan bir mektuptur. Çünkü bu kurumlar arasındaki iletişim kamuoyunu birinci derecede ilgilendirmektedir.

Açık Mektup kavramını bu şekilde sıkça duymaktayız. Merkez Bankası’yla ilgili kanunun 42.maddesinde bu kurum belirlenen hedefleri ve bu hedeflere ulaşmadaki olasılıkları hükümete yazılı olarak bildirerek aynı zamanda kamuoyuyla paylaşması zorunlu kılınmaktadır. Kamuoyunun Merkez Bankası’nın hükümet ile arasındaki iletişimden, bankanın faaliyetlerinden ve planlarından haberdar olma hakkı mevcuttur. Çünkü tüm bunlar kamuoyunun ekonomik durumunu, yatırımlarını birinci dereceden etkileyecektir. Bu mektuplar aynı zamanda hükümetin ekonomi planının oluşmasında etkilidirler.

Hükümetin ilgili kuruluşları açık mektupları değerlendirerek ekonominin yönetiminde Merkez Bankası’nın nerede devreye gireceğini kararlaştırırlar. Ancak ilgili kanunlarda Merkez Bankası’nın hangi durumlarda nasıl bir hareket izleyeceğine dair net maddeler bulunmamaktadır. İki kurum arasındaki iletişim bu açıdan da önemlidir, çünkü durum ilgili maddelerle netleşmemiştir ve ekonominin gidişatı için bir yol çizilmesi gerekecektir. Açık Mektup, sadece bankacılıkta veya ekonomi politikalarında kullanılan bir metin formatı değildir. Kamuoyunu bilgilendiren her konuda kullanılmaktadır. Hükümet ile Merkez Bankası arasındaki fikir alışverişini gazetelerde yayınlanan açık mektuplarla takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Açığa Satış (Short Selling) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ