Açığa Satış (Short Selling)

 

Hisse ve sermaye piyasası araçlarının satışında, eldeki araçlar satılarak kâr elde etme amacı güdülmektedir. Açığa satış işleminin bu klasik yöntemin tam tersi olduğu söylenebilir. Bu işlemde var sahip olunmayan hisseler ve sermaye piyasası araçları satılmaktadır. Satıştan elde edilen kâr ile hisseler yerine konulur ve işlem bu şekilde yürür.

Ancak bu satış işleminin prosedür bakımından da farklı olduğunu belirtmek gerekir. Açığa satış işlemi gerçekleştirilirken emrin bu şekilde belirtilmesi gerekir. Yani klasik bir hisse satış işlemi gibi açığa satış işlemi gerçekleştirilmemelidir ki bu belgede sahtecilik anlamına gelecektir. Açığa satış işlemi Günlük Bülten’deki pay göz önüne alınarak çeşitli fiyat seviyelerinde miktar ve sözleşme adediyle birlikte belirlenir.

            İlgili Prosedür ve Kanunlar

Açığa satış işlemiyle ilgili prosedürler borsadaki tüm payları ve yatırım fonlarını kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Ancak Gözaltı Pazarı ve Serbest İşlem Platformu bunların dışındadır. Açığa satış işlemi yaparken bütün yatırım fonlarına ve farklı fiyat seviyelerine göre koşullar belirlemek zaruridir. Bu konuyla ilgili düzenlemeler “Kredili Menkul Kıymet ve Açığa Satış İşlemlerine Konu Olan Menkul Kıymet Listesi”nde yer almakta, işlem yapılabilecek yatırım ve fonlar bu başlık altında listelenmektedir. Bununla birlikte açığa satış işlemlerini yürütmek için çeşitli vergiler ödemek gerekecektir.

Açığa satış işlemleri Damga Vergisi adı verilen vergiye tabidir. Bu oran binde 0.00948 gibi bir miktarda tahsil edilmektedir. BSMV müşteri hesabından tahsil edilen bu miktar Açığa Satış limiti karşılığında belirlenmektedir ve Açığa Satış Çerçeve Sözleşmesi imzalandıktan sonra müşteri bu miktarın ödediği miktardan belli bir oranda kesileceğini kabul ettiğini taahhüt etmektedir.

Açığa Satış işlemi yaparken verilen satış emrinin bu yönde olduğu aracı kuruma yazılı olarak bildirilmelidir. Bu bildirim satış esnasında yapılmalıdır. İşleme devam edebilmek için verilen satış emrinin ilgili kuruluş tarafından kabul edilmesi gerekecektir. Bununla birlikte yapılan işlemin açığa satış olduğunun satışı gerçekleştiren ve satın alan taraflarca taahhüt edilmesi gerekir. Açığa satış işlemi için aynı zamanda sözlü bir emir gerekir. Bu prosedür Aracılık Faaliyetlerinde Belge ve Kayıt Düzeni Hakkında Tebliğ yönetmeliklerinde belirlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Yaşayan Yabancılar Türk Bankalarından Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ