2015 Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Hesaplanır?

Hemen herkesin bildiği gibi gelir vergisi kanununa istinaden, taşınmaz malların kiraya verilmesi ile elde edilen gelirler için beyanname hazırlanarak kira gelir vergisi ödenmesi gerekmektedir. Ancak, birçok kişi kira geliri beyanı nasıl hesaplanır bilmemektedir.

2015 Kira Geliri Beyannamesi

Vergi ödemelerinde bir takım kıstaslar bulunmaktadır. Vergi ödemelerinden önce mükelleflerin kayıtlı oldukları vergi dairesine elde ettikleri kira geliri ile ilgili gelir beyanında bulunmaları gerekmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri tüm gelir elde etmekte olan mal sahiplerinin kira gelir vergisi mükellefi olmadığıdır. Gelir Vergisi Kanununda belirtilen beyanname sınırlarını aşan bireyler vergi mükellefidir.

Söz konusu kira gelir beyannamesi özel kargo şirketleri ya da normal posta yolu ile gönderildiğinde vergi dairesine ulaştığı tarih, taahhütlü posta yolu ile gönderildiğinde ise zarfın üzerinde bulunan postaya veriliş tarihi itibari ile verilmiş sayılmaktadır.

Beyan kapsamına girip girmediğini bilmeyenler için Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanmış olan ‘’Kira beyan testi’’ bulunmaktadır. Bireyler söz konusu testi çözerek beyanname vermelerinin gerekli olup olmadığının yanıtını öğrenebiliyorlar.

Mükelleflerin 1 Ocak 2014 tarihi ile 31 Aralık 2014 tarihi arasındaki döneme istinaden tabi oldukları gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 1 Mart 2015 – 25 Mart 2015 tarihleri arasında beyannamelerini hazırlayarak vermekle yükümlüdürler. Söz konusu gelir vergilerini iki eşit taksitte ödeyecek olan mükellefler için ilk taksit son ödeme tarihi 31 Mart iken ikinci taksit son ödeme tarihi ise Temmuz ayıdır.

2015 Kira Beyannamesi Hesaplama

2015’te ödenecek vergilerde belirlenen istisna bedeli 3.300 TL. Mükellefler kira gelir vergisi borçlarından seçecekleri bir takım yöntemler ile bazı giderleri indirebilmektedirler.

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi aşamasında el edilmiş olan gelirin safi tutarı iki değişik şekil ile tespit edilebilmektedir. Bunlar;  ( Hakları kiralayanlar için ) Götürü Gider Yöntemi ve Gerçek Gider Yöntemi’dir.

Götürü usulü beyanda 2014 Kira gelirinizin toplamından konut kira gelir istisnasını çıkarmanız gerekir. Kalan rakamın %25’i de götürü olarak düştükten sonra kalan rakam üzerinden ödeyeceğiniz vergiyi oldukça kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Yeniden Yapılandırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ